O zespole

Zespół Viridian został założony na wiosnę 2002 r. przez gitarzystę Krzyśka "Fazę" Wiszniewskiego (byłego członka zespołów Wrinkled Fred, Strefa Czasu i Braintrust). Do współpracy zaprosił przede wszystkim muzyków z którymi miał już okazję pracować: Ninę Garncarczyk (ex-Braintrust, śpiewającą równolegle z Nocturią), Marcina "Karego" Karolaka (ex-Strefa Czasu) oraz Pawła "Szamana" Karle, z którym grywał wówczas pubowe szanty w zespole Stara Wiara. Pierwszy skład uzupełnili Jurek Mroczek na basie oraz Marcin Włusek na perkusji.

Debiut sceniczny Viridian miał miejsce w styczniu 2003 r. w warszawskim klubie "Nemo", u boku zespołów Naamah, Orbita Wiru i Haras. Na wiosnę tego roku zespół nagrał czteroutworową płytę demo. Dwa z zarejestrowanych utworów: "Panna Anna" (w wersji instrumentalnej) i "Jutro" zostały następnie wykorzystane jako muzyka ilustracyjna w krótkometrażowym filmie "Czerwony 55", wyreżyserowanym przez Agnieszkę Gomułkę.

Wkrótce po nagraniach, zespół opuścił ze względów zdrowotnych Marcin Włusek. Zastąpił go Marek Kułakowski. W nowym składzie Viridian wystąpił jako gwiazda przeglądu młodych zespołów w MDK Pruszków w marcu 2004 r., na Dniach Pruszkowa w maju tegoż roku - przed zespołem Bajm - oraz w lipcu, zamykając koncert "Monarowisko 2004" w Nowolipsku - był to ostatni występ w tym składzie.

Po "Monarowisku" z zespołem rozstali się Jurek Mroczek i Marek Kułakowski - obaj ze względu na nawał obowiązków zawodowych, które uniemożliwiały dalszą pracę w zespole. Na ich miejsce we wrześniu 2004 r. przyszli basista Jarek Michalski (ex-Braintrust, Humbert Humbert i Nocturia) oraz perkusista Piotr "Tonic" Konarski, współpracujący równolegle z zespołem Yokashin. W październiku 2004 r. odnowiony skład nagrał w warszawskim studio Serakos płytę EP "Through The Looking Glass", a prosto ze studia trafił na scenę klubu "Progresja" inaugurując zimowy sezon występów w warszawskich klubach; wystąpił również na festiwalu "Rockowania 2004" w Mławie, w grudniu 2004 r.

W roku 2005 Viridian kontynuował przyjętą linię działań. Zespół regularnie pojawiał się na scenach klubowych, a latem również plenerowych. W lipcu Viridian wystąpił na "Rockowych Ogródkach" w Płocku, a w sierpniu jako gwiazda rockowego dnia "Lata nad Pilicą" w Warce. Dyskografia zespołu wzbogaciła się również o singiel "Peter Pan/World In Your Hands" nagrany w warszawskim studio Złota Skała & Kokszoman.

Niestety latem 2005 roku zespół opuścił kolejny z oryginalnych członków - Marcin Karolak. Po długich poszukiwaniach na jego miejsce została przyjęta Anna Turwoń (ex-Sacriversum). W nowym składzie zespół zagrał najobfitszy dotychczas sezon koncertowy, występując między innymi na Rock May Festival w Skierniewicach oraz na toruńskim koncercie Abracadabra Gothic Tour 2006 przed zespołem Closterkeller. Pod koniec 2006 roku zespół nakręcił też swój pierwszy teledysk, do utworu "Before You Leave" z płyty "Through The Looking Glass EP".

Rok 2007 to kolejne zmiany składu: Jarka Michalskiego zastąpił Marcin "Aval" Rybak, Annę Turwoń zaś Michał "Sephiroth" Golicz.